National Ligaen
  • Nyheder
    • National Ligaen
    • Kampnyt
    • Champions League/NEFL
    • Ekspertindlæg
    • Ligaens profiler
    • Danske talenter
    • Landshold
  • Hold
    • AaB 89ers
    • Aarhus Tigers
    • Copenhagen Tomahawks
    • Copenhagen Towers
    • Frederikssund Oaks
    • Søllerød Gold Diggers
    • Triangle Razorbacks
  • Kampprogram
  • Medier
    • Podcasts
    • NL TV
      • Sendeplan
      • Arkiv
  • Stats
    • Spillerstats
    • Holdstats
  • Stilling
  • Info
    • Staff
    • Skribenter
    • Presse
  • Facebook
  • Twitter

Review: Copenhagen Towers kunne ikke følge med Crusaders

Anders Tronier Hansen/20 Apr, 15/20/0
Anders Tronier HansenChampions leagueCopenhagen TowersNationalligaenReviews

Foto: Michael Quist

Det blev en nærmest ensidig affære, da Copenhagen Towers tog imod Carlstad Crusaders i sæsonens første Champions League-kamp. Efter de to holds seneste opgør var der ellers lagt op til en kamp fyldt med fight og intensitet. Det stod dog hurtigt klart, at Carlstad Crusaders var en del bedre end Copenhagen Towers på dagen – dette kunne også ses på tavlen, da Crusaders vandt 34-9.

At dømme ud fra kampens resultat, var der ikke meget der fungerede for Towers. Crusaders’ helt store trussel, QB Anders Hermodsson, leverede en solid indsats, og med fem touchdowns i kampen, var det i stor grad ham, der sænkede Towers ellers stærke defense. Samtidig så Crusaders defense ualmindeligt stærkt ud, og det var derfor ikke nemt for Towers at flytte bolden offensivt.

I et forholdsvis stille første quarter bragte Crusaders sig foran 7-0, da QB Anders Hermodsson fandt en fri Markus ”Stinger” Olesen i Towers’ endzone.

I andet quarter viste Anders Hermodsson sig fra sin farligste side, da han løb bolden til touchdown og bragte Crusaders foran 14-0. Man kan roligt sige, at Towers ikke så for godt ud i 1. halvleg.

Det var et andet Towers-hold, der kom ud efter pausen. Og Towers kom også på tavlen, da Magnus Alexander Bitsch returnerede et kast fra Anders Hermodsson til touchdown. Han reducerede dermed Crusaders’ føring til 14-7. Towers’ scoring gave svenskerne mere blod på tanden, og så skruede de for alvor op for tempoet. Med endnu et rushing touchdown, og et touchdown af Harry Routledge, så det rigtig svært ud for Towers efter 3. quarter. Nede med 27-7 skulle der mere end almindeligt godt spil til for at komme tilbage.

Da Anders Hermodsson løb sit tredje touchdown var kampen reelt lukket. 34-7 til Crusaders og så var det ikke til megen nytte, at et dårligt snap på kanten af egen endzone gav Towers en safety og yderligere to point.

Efter kampen udtrykte Crusaders QB, Anders Hermodsson, på trods af sejren utilfredshed med Crusaders spil. ”Det var ikke vores bedste spil” udtaler han. Men på trods af svenskerens utilfredshed, rakte indsatsen altså til en sikker sejr.

Det var på forhånd en svær opgave for det ellers så formstærke københavnske mandskab, og det viste sig desværre at blive en for stor mundfuld. Towers taber 34-9 til et Crusaders-hold, der ifølge dem selv ikke spillede på bedste niveau. Vi håber, at Towers kommer stærkt tilbage i næste CL-kamp.

Scoringer

1. quarter
7-0: Anders Hermodsson til Markus ”Stinger” Olesen. 5yd catch. PAT is good.

2. quarter
14-0: Anders Hermodsson, fakes hand-off 17 yd run til TD. PAT good.

3. quarter
14-7: Magnus Alexander Bitsch, interception TD. PAT good.
20-7: Anders Hermodsson, 13 yd rush. PAT blocked.
27-7: Harry Routledge, 7yd catch. PAT good.

4. quarter
34-7: Anders Hermodsson, fakes hand-off 7 yd run til TD. PAT good..

Post Views: 502
Carlstad CrusadersChampions LeagueCopenhagen Towersfootball

Related Posts

Copenhagen TomahawksCopenhagen TowersDavid Garby-HolmNationalligaen

To gange Copenhagen tørner sammen i Valby

AaB 89ersDavid Garby-HolmNationalligaenPreviewsSøllerød Gold Diggers

Søllerød starter guldjagten mod 89ers

AaB 89ersCopenhagen TomahawksCopenhagen TowersEkspert indlægNationalligaenSøllerød Gold DiggersVictor Andersen

Ugens Matchup: spillerunde 2

Populære artikler

David Garby-HolmLigaens profilerNationalligaenSøllerød Gold Diggers

Amerikansk hurtigløber forstærker Søllerød

Champions leagueCopenhagen TowersMikkel Overgaard PedersenNationalligaen

Copenhagen Towers jagter europæisk succes

Champions leagueCopenhagen TowersNationalligaenReviews

Bedst mulige start på NEFL for Copenhagen Towers

AaB 89ersDavid Garby-HolmNationalligaenPreviewsSøllerød Gold Diggers

Søllerød starter guldjagten mod 89ers

AaB 89ersAarhus TigersEkspert indlægNationalligaenVictor Andersen

Ugens Matchups: spillerunde 1

Copenhagen TowersFrederikssund OaksMikkel Overgaard PedersenNationalligaenReviews

Copenhagen Towers viser kvalitet mod Frederikssund Oaks

AaB 89ersAarhus TigersMikkel Guldbjerg JensenNationalligaenPreviews

89ers og Tigers tager hul på sæsonen med jysk opgør

AaB 89ersCopenhagen TomahawksCopenhagen TowersEkspert indlægNationalligaenSøllerød Gold DiggersVictor Andersen

Ugens Matchup: spillerunde 2

AaB 89ersAarhus TigersMikkel Guldbjerg JensenNationalligaenReviews

Aarhus slog Aalborg på udebane og kom godt fra land i...

Copenhagen TomahawksMartin MadsenNationalligaenReviewsTriangle Razorbacks

Razorbacks sejrede flot og sikkert hjemme mod

Spil på ligaen

www.betbuzz.dk

Stillingen

© Copyright 2018 | Dansk Amerikansk Fodbold Forbund