Eastern Michigan University har fået sig en dansk tilføjelse til holdet tidligere end ventet i Steven Nielsen, men danskeren er i gode hænder i en offseason, der giver muligheder for at komme i omdrejninger før sæsonen for alvor starter

Det var egentlig planen, at offensive tackle Steven Nielsen først skulle starte på sit universitet, Eastern Michigan University Eagles (EMU) til sommer, men temperaturerne er endnu ikke nået at stige igen, inden Steven Nielsen tog springet fra high school til college.

”Det var egentlig planen, at jeg først skulle være startet til sommer, men jeg var heroppe og se på stedet, og så fik jeg snakket med nogle af trænerne, og vi blev enige om, at jeg kunne starte med det samme. Det er egentlig rart, for det er godt at komme rigtigt i gang på holdet, før sæsonen starter,” siger Steven Nielsen.

Sæsonens kampe er spillet færdige, så lige nu er det offseason-programmet, der mest handler om styrke og kondition, der er fokus på. Her er danskeren og resten af EMU-holdet dog i særdeles gode hænder. Strength and Conditioning Coach Ron McKeefery blev i december udnævnt til at være årets strength and conditioning coach i college I USA, og Steven Nielsen kan godt se hvorfor.

”Han er virkelig god! På min gamle skole (La Lumiere School, red.) fik vi et træningsprogram i hånden, og så var det op til os selv at passe det, men her mødes hele holdet og går gennem alle øvelserne sammen. Det kan jeg bedst lide, og der er ikke et sekund spildt af træningen. Han er også rigtig god til at give feedback på øvelserne,” siger Steven Nielsen.

Nyt hold, ny playbook

En anden fordel ved at starte tidligt, ud over den prisvindende fysiske træner, er at få kigget på sit nye holds playbook. Der er nemlig også nyt på den taktiske front for den store dansker.

”Herovre (på EMU, red.) kører vi et no huddle, option-angreb, og det er baseret på nogle tegn og ord. Det er en kæmpe playbook at lære! Det er godt, jeg kan lære lidt af ham, der starter på højre tackle nu,” siger Steven Nielsen og fortsætter:

”Det er planen, at jeg skal spille højre tackle. Ham, der starter nu, har et år tilbage, og der skal jeg så være første backup, og det vil sige, jeg kommer ind og får noget spilletid. Til næste år er det så meningen, at jeg skal overtage som starter på højre tackle.”

Fokus på football, men også tid til andet

Når det kommer til at være student athlete, som det hedder på amerikansk, så er det med en seriøs tilgang til sport og det at gå i skole. Selvom Steven Nielsen nu er eneste dansker på holdet, så er der stadig lidt tid til sociale aktiviteter uden for træningslokalet.

Det er mest skole og træning og så noget restitution. Jeg tager tit en lur, når jeg skal slappe af og restituere, men der er trods alt også tid til at lave noget med holdkammeraterne. Så kan vi tage ud og spise eller i biografen eller sådan noget i den stil,” afslutter han.

Vi ønsker Steven held og lykke, og glæder os til at følge ham og EMU!