Foto: Keijo Saarijärvi

Der venter endnu en svær opgave for Copenhagen Towers, når de skal en tur til det smukke Finland, hvor de skal møde de forsvarende Champions League-mestre, Helsinki Roosters.

Helsinki Roosters vandt den første udgave af IFAFs Champions League, da de i juli besejrede Vukovi Beograd i en tæt kamp, der først blev endeligt afgjort få sekunder før slutfløjtet. Derudover vandt de også for tredje år i træk den hjemlige finske turnering. Det bliver altså noget af en mundfuld for de danske mestre, der skal forsøge at holde liv i det spinkle håb om at gå videre fra det indledende gruppespil.

De finske kæmper

For Helsinki Roosters er der tale om sæsonens første betydningsfulde kamp. Den finske turnering sparkes for Roosters’ vedkommende først i gang d. 14. juni. Man kan derfor håbe for Towers, at der ikke er styr på alle aftalerne, og at det kan give en smule usikkerhed hos de stærke finner. Og usikkerhed kunne der godt være. Roosters har nemlig sagt farvel til hele 31 spillere efter deres imponerende 2014-sæson. Ifølge Roosters’ Head Coach, Juha Hakala, har det også været en stor udfordring at samle et næsten helt nyt hold: ”Den største udfordring i offseason har været at skulle bygge et helt nyt hold op, der stadig skulle være konkurrencedygtigt fra start. Fra mit synspunkt er det lykkes os, og jeg glæder mig meget til at se holdet i aktion.

Juha Hakala udtrykker sig rosende om Towers, og mener, at gruppen, der også består af Carlstad Crusaders, er blandt de bedste i Champions League. Han opfordrer danske football-fans med pengepungen i orden til at tage turen til Helsinki. ”Vi fik ikke lov til at møde Copenhagen Towers i sidste sæsons Champions League, og det vil derfor blive det første kamp mellem Towers og Roosters nogensinde, så jeg forventer en fremragende kamp mellem to stærke nationale mestre.”

Det har desværre ikke været muligt at få en kommentar fra Towers’ Head Coach, Peter Herbild, inden udgivelsen af denne artikel.

Vi ønsker Copenhagen Towers held og lykke, og håber, at de kan levere et af de største resultater i dansk football-historie!

Kampen spilles på Helsinki Velodromi – Mäkelänkatu 70, 00610 Helsinki, Finland på lørdag d. 2. maj klokken 14.00.

Facebook-event: https://www.facebook.com/events/864222943650174/