Foto: SBC photo fra Horsens Stallions Football

Det var så tæt på! Den tanke må mange Stallions spillere og tilhængere sidde med efter et tæt nederlag til Herlev Rebels på hjemmebane i oprykkernes første kamp. Stallions havde ellers alle muligheder for at hente klubbens første sejr i National Ligaen nogensinde, men gæsterne fra Herlev hev alligevel det sidste stik hjem da Thomas Wolff Clausen gav bolden til Tor Strandgaard der fandt endzone til slut-stillingen 16-17.

Ekstrapoint blev afgørende

Det var ellers Stallions der lagde bedst fra start, da QB Troels Andersen fandt nyindhentede Niko Lester på kampens første drive, og kom foran 7-0. De forbedrede situationen i 2. quarter med et FG ved Mark Nielsen, men måtte se Rebels sætte de første 3 point på tavlen i sæsonen til pausestillingen 10-3. Rebels kom bedst fra start i 2. halvleg. Selvom Stallions startede 2. halvleg med en interception var det Rebels der kom bedst fra start og udlignede til 10-10, men Stallions kom igen på tavlen på et kort TD, sat op af et langt Niko Lester catch, men fik blocket det efterfølgende ekstra point og måtte nøjes med 6. Det skulle vise sig at blive dyrt da Rebels i slutningen af 3. quarter for første gang i kampen kom foran 17-16. Stallions var ude af stand til at komme på tavlen igen, og måtte se tiden, og kampen, løbe ud i sandet.

Rebels flyttede bolden godt i store dele af kampen og det var primært via RB Tor Strangaard og en velspillende offensiv linje der skabte yards, men havde særligt i 1. halvleg svært ved at afslutte deres drives. Enten som resultat af et eller flere spil for negative yards der pludselig gav dem en virkelig dårlig udgangsposition eller grundet turnovers i redzone. For Horsens viste Niko Lester hvorfor Stallions sætter deres lid til ham som holdets playmaker. Han scorede første gang han rørte bolden på en 76yd fade rute, hvor han blæste forbi Rebels DBs med en imponerende hastighed. Han bliver en af de spillere resten af ligaen kommer til at skulle til at holde øje med resten af sæsonen.

Katastrofe afværget

Jamen det er sgu en god fornemmelse. Drengene fortsætter den gode stemning, som de også havde sidst. Og det er det vigtige. Jeg er stolt af drengene der fortsat tager alle udfordringer op, der bliver kastet deres vej” svarer HC Daniel Lassen, da han efter kampen blev spurgt om hvilken fornemmelse han stod med ovenpå sejren. ”Vi havde en lidt sløj 2. quarter, hvor trætheden på de 20 mand begyndte at sætte ind. Så ved halvlegen lagde vi sådan set bare vægt på at anden halvleg skulle spilles som de første 5 quarters vi havde i sæsonen. Og det lykkedes, de spillede med høj energi resten af kampen” udtaler han om kampens forløb. Daniel og resten af Rebels holdet kan ånde lettet op, da de med sejren afværgede en intet mindre en katastrofal start på sæsonen.

Trods nederlaget var Stallions cheftræner Dan Jeppesen ikke utilfreds med sine spilleres præstation og forklarede at både spillere og trænere gik fra kampen med hovedet oppe. ”Vi fører næsten fra start til slut, og med en lille smule held havde vi også vundet den her kamp” lød det fra Jeppesen. Han og resten af trænerstaben har, som bekendt, haft ganske kort tid til at forberede sig frem mod sæsonen, og de vidste på forhånd at flere af holdets spillere lige skulle vende sig til niveauet. Jeppesen så i øvrigt rigelig med plads til forbedring, særligt fordi holdet manglede flere spillere i sæsonens første kamp.

Rebels møder om to uger en af favoritterne til slutspillet, når de hjemme tager i mod Søllerød Gold Diggers, i hvad må formodes at blive en helt anden kamp for rebellerne. Stallions har derimod hele tre uger til at de skal møde John Stevensons tropper fra Amager Demons. Begge hold har en række ting de skal hjem og rette op på.

Scoringer

1. quarter
7 – 0: Troels Andersen til Niko Lester, 76yd catch, PAT good

2. quarter
10 – 0: Mark Nielsen, 34yd FG
10 – 3: Bjarke Elling Jørgense, 33yd FG

3. quarter
10 – 10: Tor Strangaard, 3yd rush, PAT good

4. quarter
16 – 10: Mathias Rosenquist, 2yd rush, PAT blocked
16 – 17: Tor Strandgaard, 2yd rush, PAT good.