I dag spilles et stort opgør i National Ligaen, når Aalborg 89ers drager til Vejle, hvor Triangle Razorbacks står for værtskabet. Med den nye struktur i ligaen, går nr. 1 direkte i Mermaid Bowl. Nr. 2 og 3 spiller semifinale og nr. 4 ender uden for det fine selskab. Derfor kan det også vise sig at blive en sæsondefinerende kamp for særligt 89ers. Hvis 89ers taber kampen, er de reelt ude af slutspillet, da de ikke kan vinde tie-breakeren over Razorbacks, som i så fald vil have vundet begge indbyrdes opgør. Derfor er 89ers nødt til at sætte alt på ét bræt og løbe med sejren. Razorbacks vandt første indbyrdes opgør med 44-43, derfor 89ers med en sejr på blot to point, spille sig op på 3. pladsen inden de to sidste spillerunder.

Al dette kombineret med høj solskin og normalvis fantastisk værtskab af Vejle-klubben, giver god grund til at tage på Vejle Stadion og se football.

Af selve kampen, kan det forventes en yderst seværdig affære. I de fire seneste indbyrdes opgør, har de to hold hevet to sejre hver og i de seneste to kampe er det endt med 48-40-sejr til 89ers og 44-43 sejr til Razorbacks.

Der er ikke kommet mange nyheder ud omkring de to trupper, derfor er det også svært at spå om hvilke tilføjelser de to hold har haft henover sommeren. Vi så i går, at Gold Diggers har oprustet godt i sommerpausen og jeg ville ikke blive overrasket, hvis et par gamle kendinge eller helt nye spillere er tilbage hos Razorbacks og 89ers, nu hvor slutspillet reelt allerede starter for de to hold. Razorbacks har særligt for vane at bruge sommerferien på at opruste i truppen.

En spiller, der kan vise sig at løbe med opmærksomheden er sidste års MVP, Magnus Urth, som er skiftet fra netop 89ers til Razorbacks. Inden sommerferien virkede det som om, at han var ved at finde rytmen med sin QB, Reed Gottula og har de kunne bygge videre på det i sommerferien, er jeg sikker på, at vi kommer til at se meget til #7.
For 89ers vil det være afgørende at spille på flere tangenter, og der vil RB Andreas Rahbæk spille en vigtig rolle. Han har både i denne sæson og i sidste sæson vist sig som en stor profil i 89ers’ angreb og jeg ser også for mig, at han i samarbejde med den offensive linje, kan få kampen til at vippe til 89ers’ favør.

Kampen spilles kl. 16.00 på Vejle Atletikstadion
Hvis man desværre ikke har mulighed for at tage turen til stadion, vises kampen på www.afi.tv